Skip to content

Konveyör Sistemleri

2. KONVEYÖR SİSTEMLERİ

Konveyör Nedir?
Konveyör, ürünleri hız ayarına göre güvenli olarak A Noktasından B Noktasına taşımaya yarayan sistemlere denir. Konveyör sistemleri, insan gücünün yetersiz kaldığı ağır ve hacim olarak büyük ürünlerin taşınmasında kolaylık sağlar. İnsangücü masraflarını düşürürken, taşınma esnasında olabilecek; düşme, kırılma, çizilme vb. gibi ürünlere zarar verebilecek ihtimalleri en aza indirir.

Konveyör Çeşitleri 
Taşınacak ürüne göre konveyörler aralarında; biçimlerine göre konveyörler, bant tiplerine göre konveyörler, şasi tipine göre konveyörler, özel tip konveyörler ve rulolu konveyörler olarak ayrılmaktadır.
Daha sonra da kendi içlerinde; düz, açılı, L tip, Z tip, avare rulolu konveyör, tahrik rulolu konveyör, dönüşlü konveyör, paletli konveyör, pvc bantlı konveyör, tel-teflon-sac bantlı konveyör, akordeon konveyör, modüler konveyör, asetal konveyör, teleskopik konveyör, yolluk ayırıcılar gibi farklı kolları vardır.

Konveyör Neye Göre Seçilir?
Konveyör seçimi yapılırken, taşıma işlemi yapılacak ürünlerin; büyüklüğüne, ağırlığına, cinsine(yiyecek ve içecek), özelliklerine, bakılarak karar verilir. Doğru konveyör sistemine seçimi yapıldıktan sonra sistemin çalışması için gerekli motor ve redüktör de yine malzemenin özelliklerine göre seçilmelidir.

Konveyörler Nerede Kullanılır?
Tekstil, İlaç, Gıda, Kargo-Lojistik, Tütün-Sigara, Beyaz Eşya, Plastik Ambalaj, Mobilya, Elektronik, Basım, Otomotiv, Makine-Metal, Madencilik, Havaalanı, Alışveriş Merkezleri

Konveyör Fiyatları
Hattın uzunluğu, genişliği, yüksekliği, tahrik gücü (redüktör oranı), iletim gücü (motor), taşıma bandının özelliği gibi girdiler konveyör maliyetini belirleyen unsurlardır.

Konveyör Sistemleri Detaylı Bilgi için Tıklayın: